26 iunie 2023 - Ziua Tricolorului

Evenimente Iunie 25, 2023

Ziua Tricolorului a fost marcată duminică, 25 iunie 2023, în Parohia „Sfinții Împăraţi Constantin şi Elena” - Eternitatea din Botoşani, „cu gândul la înaintaşi şi cu speranţa într‑un mâine românesc mai bun”. Istoricul botoșănean Gheorghe Median le‑a vorbit enoriaşilor prezenţi în curtea bisericii şi a cimitirului, unde sunt îngropate mari personalităţi ale culturii botoşănene, despre importanţa drapelului naţional, unul dintre simbolurile identităţii noastre. De asemenea, cele două coruri coordonate de cântăreţul bisericesc Gabriel Corolea - Corul de copii al Parohiei Eternitatea şi Corul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” - au susţinut un concert de muzică patriotică. Acest eveniment a urmat Sfintei Liturghii duminicale şi a reprezentat, potrivit părintelui paroh Vasile Burlacu, „ o împreună rugăciune pentru neamul românesc” şi un pios omagiu adus celor care au îndrăznit, în vremuri tulburi, să creadă în viitorul naţiunii.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE