„Limba noastră-i o comoară”

Activități August 27, 2023

La biserica „Eternitatea” din Botoșani a avut loc o activitate deosebită dedicată Zilei Limbii Române. După Sfânta Liturghie, în fața bisericii, credincioșii prezenți au ascultat discursul doamnei profesoare Florentina Dănilă, președinta Asociației „Cuvânt și Lumină”,  referitor la cunoașterea și promovarea limbii noastre românești. A urmat apoi un mic concert de cântări specifice zilei aniversate, susținut de Corul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din Botoșani, condus de cântărețul bisericii „Eternitatea” - domnul Gabriel Corolea. Preotul Vasile Burlacu a încheiat această activitate culturală prezentând lupta de veacuri a Bisericii Ortodoxe Române pentru promovarea și cultivarea limbii noastre strămoșești. De asemenea a fost scos în evidență rolul marilor sfinți mitropoliți de la Iași și București pentru introducerea limbii române în cult și traducerea Sfintei Scripturi în limba noastră națională. Unul dintre cei mai mari „făuritori” ai limbii noastre a fost marele poet Mihai Eminescu, care cu deosebită măiestrie a cizelat-o, a desăvârșit-o și ne-a dăruit-o ca pe o „comoară neprețuită”. Un alt mare promotor al limbii noastre, poetul Grigore Vieru, a adus un aport considerabil la dezvoltarea limbii române și grafiei latine în Moldova de peste Prut, mărturisind că: „Limba română este întâia graniță a țării mele care trebuie păzită”. În sufletele și inimile celor prezenți au răsunat frumoasele versuri ale poetului basarabean: „Dumnezeu prima oară / Când a plâns printre astre, / El a plâns peste țară / Cu lacrima limbii noastre”.

Preot Vasile Burlacu

Citește alte articole despre: limba romana