Mihai Eminescu omagiat la biserica Eternitatea din Botoșani

Evenimente Ianuarie 19, 2022

Poetul Mihai Eminescu a fost omagiat în mod deosebit duminică, după Sfânta Liturghie, în parohia botoșăneană „Eternitatea”. Preotul paroh Vasile Burlacu i-a amintit pe membrii familiei poetului care au intrat în viaţa monahală, dar şi preocupările lui Eminescu legate de religie. De asemenea, a reamintit faptul că în cimitirul „Eternitatea” îşi doarme somnul de veci sora poetului, Harieta, cea care l-a îngrijit, la Botoşani, în ultima parte a vieţii.
În cadrul aceleiaşi activităţi, Florentina Dănilă, profesor pentru învăţământ primar în urbea botoşăneană, a făcut o scurtă prezentare a vieţii poetului, intervenţia fiind presărată cu fragmente din poeziile eminesciene recitate de trei copii ai parohiei: Ioana Burlacu, Gabriela şi Sebastian Andriescu.
Părintele paroh a subliniat prezenţa unui „copilaş-minune” în vârstă de şase ani, cu o memorie deosebită - Rareş Prisecariu. Acesta a impresionat auditoriul cu un fragment din „Geniu pustiu” şi „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie...”.
Poezia s-a împletit cu muzica, Gabriel Corolea, cântăreţul bisericesc al parohiei, şi alţi doi tineri talentaţi interpretând melodii compuse de Ion Aldea-Teodorovici.

Citește alte articole despre: Mihai Eminescu