Duminica Sfinților Români

10 Iulie 2024

Duminică 7 iulie 2024, la biserica „Sfinții Constantin și Elena” - Eternitatea din Botoșani s-a desfășurat o activitate pastoral-misionară legată de cinstirea Duminicii Sfinților Români.

Membrii Corului „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din Botoșani, condus de domnul Gabriel Corolea, au susținut un concert de cântece religioase și patriotice credincioșilor prezenți.

Preotul paroh Vasile Burlacu în cuvântul de învățătură a scos în evidență importanța Sfinților Români ca apărători și mijlocitori ai neamului nostru. De asemenea au fost menționați în mod special sfinții ce au odrăslit în ținutul binecuvântat al Botoșanilor: Sfântul Cuvios Ioan Iacob Hozevitul, Sfântul Cuvios Cleopa Ilie, Sfântul Cuvios Paisie Olaru și Sfântul Cuvios Dionisie Ignat, ultimii trei urmând a fi canonizați de Biserica Ortodoxă Română în cursul anului 2025.

A doua zi, 8 iulie 2024, o parte din membrii Corului „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” au plecat într-un pelerinaj pe urmele sfinților, la mănăstirile Moldovei.